Te mit érzel, amikor kivágnak egy fát? Hidegen hagy? Sajnálod? Megnyugtatod magad, hogy ültetnek Helyette újat? Egy kicsit, fiatalt? Akkor az a másik már nem is számít? És ha egészséges volt? Ha szeretett élni? Ha imádta, ahogyan rásüt a nap, és táplálkozhat, ha esik az eső, és szomját olhatja, ha fúj a szél, és kicsit megtépázza, de ettől érzi hogy él?! Gondolkodtál valaha ezen? Mert én igen.
Csecsemő voltam még, amikor rajongásom kezdődött irántuk. Sehol nem voltam olyan nyugodt, olyan életerős, mint amikor a szabadban voltam. Anyukám meséli azóta is sokszor, hogy bármi baj volt, sírós voltam, nyűgös voltam, nem akartam aludni, kivittek a telekre, letették a babakocsit a fák alá, és én megnyugodtam, békésen szunyókáltam órákig. Anya úgy fogalmazott, hogy amikor olyankor engem nézett, közelebb érzett engem a fákhoz és a madarakhoz a magasban, mint a lenti világhoz. Mint ha nem ide tartoznék. Csak nézett és boldog volt hogy én boldog vagyok. Nos, ahogyan nőttem, mindig is éreztem ezt a kötődést. Amikor sokáig pánikbeteg voltam, és nem ettem napokig, mindig kivittek az erdőbe. Ott megnyugodtam, és valósággal falni kezdtem, mint aki az életéért küzd. A pánik elmúlt, nyugodt voltam és mosolyogtam, amíg ott voltunk. Kis túlzással így nem haltam éhen.
Gyerekkoromtól kezdve irtózom a fák reccsenésének hangjától. Amikor valahol kivágnak egyet, mint az őrült szorítom a fülemre a kezem. Ha az erdőben gyökerestől kifordult egyedeket látok, könnybe lábad a szemem, mint ha szeretteim sírjánál állnék. Nem tudom megmagyarázni. Nagyon fáj. Talán bolond vagyok, de akkor is. Talán előző életemben fenyő voltam, örökzöld, élettel teli, és talán a legszebb napomon jöttek értem, amikor éppen élveztem hogy betakar a hó, és lettem valahol karácsonyfa az emberek örömére. Talán azért irtózom annyira a januárban kidobált halott fák látványától, amiken szaloncukor papírja csüng. Nem tudom. Vagy talán mókus voltam, aki a kicsinyeihez hiába tért vissza az erdőbe, mert csak egy halott rönköt talált otthona helyén, és nem tudta eldönteni, a kicsik sírása hangosabb, vagy a többi fáé, akik társukat gyászolják. Mert az erdő él! Ezt tudom!
Hadd meséljem el, miért is írom le most mindezt. Van a kapunk előtt egy óriás diófa. Gyönyörű, hatalmas, erős! Szomszédainknak régóta útban van, teszik a megjegyzéseket, hogy pereg a levél, minek ez a fa ide. Rengeteget terem a kincsem, ami eléjük esik, azt nem akartam összeszedni, legyen az övék. De kijelentették, hogy nem kell. Hát fölszedtem boldogan, mint ha aranyat találtam volna. Szúrja a szemüket a falevél...
Nos, elmesélem ennek a fának a történetét. Amikor kicsi voltam, ezt a fát Nagyapa ültette. Kicsi volt, vékonyka csemete, öntöztük, figyeltük ki nő gyorsabban, ő vagy én. Amikor egyik reggel kimentünk, a fácska kettétörve lógott. Egy “ember” tette. Én sírtam, fel nem foghattam, miért, hogyan képes valaki ilyesmire. Nagyapám fogta, helyére tette, bekötözte gondosan a sebet, és vártuk hogy mi lesz. Hát az lett, hogy a fa élni akart, túlélte, hamar lehagyott a növésben, és ma sok sok méter magasról önti ránk a tápláló termését. Megmentője már két éve nem eszik belőle. De én mindig megköszönöm neki, hogy én ennek a fának a dióját ehetem. A kicsi, törékeny sebzett fának, akit megmentett, és akit most ki akarnak vágni, meggyőzve fáradt nagymamámat, hogy ne kelljen már sepregetni a levelet.
És én azóta sírok, mert én minden fát megsiratnék, ha lenne annyi könnyem, és én ezt a fát pláne megsiratom, akinek tudom a történetét. És úgy érzem magam, mint azon a reggelen, amikor nyilvánvaló lett, hogy Nagyapámat nem lehet megmenteni. Csak várok és tudom hogy ennyi volt. Vége.
Hadd osszam még meg örök kedvenc versem végszóként.
Petőfi Sándor: Hegyen űlök...
Mint a boglya tetejéről a gólya.
Lenn a völgyben lassu patak tévedez,
Az én fáradt életemnek képe ez.
Be sok búm volt, örömem meg be kevés!
Bánatomból egy nagy árvíz lehetne,
Örömem kis sziget lenne csak benne.
Közelget az időjárás ősz felé;
Ősszel szép csak a természet énnekem,
A haldokló természetet szeretem.
Sárgapiros levél csörög a fákon,
Innen-onnan lehull a fák levele...
Bárcsak én is lehullanék ővele!
Vadfa lenni szeretnék az erdőben;
Ott lenne az én számomra jó tanya,
Egész világ engem ott nem bántana.
Még inkább: ha tűzvész lenne belőlem;
Elégetném ezt az egész világot,
Mely engemet mindörökké csak bántott.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.